Skip to main content

Wczoraj we Wrocławiu zaprezentowaliśmy raport z badania mieszkańców Archidiecezji wrocławskiej. Raport przedstawia wyniki badań na temat postaw społeczno-religijnych w Archidiecezji wrocławskiej, przeprowadzonych w 2022 roku, które zostały porównane z danymi z 2011 roku. Zlecone przez Archidiecezję badania miały na celu zrozumienie kondycji religijnej w kontekście zmian społecznych, politycznych i globalnych, takich jak pandemia COVID-19, polityczna polaryzacja w Polsce, czy wojna na Ukrainie. Autorzy raportu koncentrują się na analizie zmian w religijności, praktykach religijnych oraz relacjach wiernych z Kościołem, wskazując na ogólny spadek religijności i osłabienie praktyk religijnych. Zmiany te są osadzone w szerszym kontekście procesu modernizacji, globalizacji oraz przemian strukturalnych w Kościele. Raport składa się z trzynastu rozdziałów, które omawiają zarówno aspekty metodologiczne badań, jak i szczegółową analizę wyników, uwzględniając demograficzne, historyczne i teologiczne tło.

Arcybiskup Kupny zauważył, że „Te dane pozwalają stanąć w prawdzie […] Musimy wiedzieć, co mamy jako Kościół udoskonalać, ale przede wszystkim to jest mocny punkt wyjścia dla księży. Każda parafia otrzymała ten raport. W naszej archidiecezji trwa synod i każdy parafialny zespół presynodalny i synodalny mógł się z tymi wynikami zapoznać, zastanowić się i zaproponować swoje spostrzeżenia. Ja nie mam monopolu na wiedzę, dlatego pytam swoich diecezjan. A oni, żeby wysnuli prawidłowe wnioski, muszą znać aktualną sytuację, stąd ten raport”.

Zapraszamy do lektury:

Badania przyciągnęły uwagę mediów:

„Te dane pozwalają stanąć w prawdzie” – co wynika z badań nad…

Archidiecezja wrocławska przeszła kompleksowe badanie religijności | eKAI

Wesprzyj nasze działania - przekaż 1,5% odpisu podatku na ISKK

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza jest najstarszym w Polsce, samofinansującym się ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów.

ISKK utrzymuje się w 100% z własnej działalności, co zapewnia mu niezależność: realizujemy badania na zamówienie, konkurujemy i współpracujemy z innymi podmiotami o granty i dotacje na badania. Taki system nie zapewnia jednak stabilności pracy, jak również nie pozwala na prowadzenie prac rozwojowych w takim zakresie, jakim byśmy chcieli.

Dlatego jeśli zależy Ci na budowaniu samoświadomości przemian Kościoła katolickiego w Polsce, wesprzyj nas. Poszukujemy sponsorów oraz darczyńców, którzy umożliwią nam dostarczanie wiedzy oraz rozumienia przemian, które dotyczą wiary oraz znaków czasu. Co roku publikujemy listę osób i instytucji nas wspierających.

Wesprzyj nasze działania - przekaż 1,5% odpisu podatku na ISKK -> kliknij na poniższy link:

"PALLOTYŃSKA FUNDACJA MISYJNA SALVATTI.PL", 0000309499 1.5% e-pity | e-pity

--