Skip to main content

Główne wnioski:

  • Księża deklarują wysoki poziom doświadczenia agresji

Połowa (49,7%) ankietowanych księży deklaruje, że doświadczyła agresji w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Najczęściej były to szyderstwa, groźby i wyzwiska (41,6%), a znaczna część duchownych (33,6%) deklarowała, że doświadczyła agresji w Internecie, co świadczy o tym, że przestrzeń cyfrowa jest także przestrzenią doświadczania agresji.

  • Występuje także zagrożenie dla miejsc kultu i mienia parafialnego

Oprócz agresji skierowanej bezpośrednio na osoby duchowne, niemal co piąty ankietowany ksiądz (19,3%) deklaruje, że zetknął się z atakiem na kościół lub inne miejsce kultu, a 10,8% zgłosiło przypadki zniszczenia mienia parafialnego. Zakłócanie nabożeństw i zniszczenie grobów również pojawiały się w odpowiedziach ankietowanych.

  • Cechą uczestników badania jest niska skłonność do zgłaszania incydentów

Zdecydowana większość (80,8%) ankietowanych księży nie zgłosiła przypadków agresji odpowiednim instytucjom. Najczęstszym powodem niezgłaszania było uznanie zdarzeń za niewystarczająco poważne (46,2%) oraz niechęć do formalności (22,6%). Brak zaufania do władz wskazało 14,6% respondentów.

  • Księża deklarują obniżone poczucie bezpieczeństwa, gdy występują w stroju duchownym

Duchowni odczuwają znaczący spadek poczucia bezpieczeństwa, gdy noszą sutannę lub koloratkę. Poza parafią 57,2% badanych księży czuło się bezpiecznie w stroju duchownym, podczas gdy bez tego stroju aż 89,7% deklarowało poczucie bezpieczeństwa. Występowanie w stroju księdza zwiększa ryzyko bycia ofiarą agresji.

  • Księża obserwują narastające zjawisko agresji

Aż 85,9% respondentów uważa, że poziom agresji wobec duchownych w Polsce wzrósł w ostatnich 10 latach. Według uczestników badania, głównymi przyczynami agresji są: negatywny wizerunek duchowieństwa w mediach (96,4%) oraz rosnące napięcia polityczne i społeczne (91,1%).

Wyniki te wskazują na potrzebę refleksji nad skuteczniejszymi metodami ochrony duchownych i prewencji tego rodzaju zjawisk.

Wyniki: badania CAWI, 996 kwestionariuszy wypełnionych przez księży.

Pełny raport do pobrania z naszego repozytorium: www.iskk.pl w dziale „wolność religijna”.


ISKK utrzymuje się w 100% z własnej działalności. Realizujemy badania na zamówienie, konkurujemy i współpracujemy z innymi podmiotami o granty i dotacje na badania. Taki system nie zapewnia jednak stabilności pracy, jak również nie pozwala na prowadzenie prac rozwojowych w takim zakresie, jakim byśmy chcieli.

Dlatego jeśli zależy Ci na budowaniu samoświadomości przemian Kościoła katolickiego w Polsce, wesprzyj nas. Poszukujemy sponsorów oraz darczyńców, którzy umożliwią nam dostarczanie wiedzy oraz rozumienia przemian, które dotyczą wiary oraz znaków czasu. Co roku publikujemy listę osób i instytucji nas wspierających.

Wesprzyj naszą działalność, przekazując 1,5% odpisu podatku na rzecz OPP. KRS: 0000309499, 

„PALLOTYŃSKA FUNDACJA MISYJNA SALVATTI.PL”, cel szczegółowy: ISKK. 

Możesz też skorzystać z dedykowanej dla nas wersji serwisu E-PITY.

Lub wesprzyj nas przez Patroinite: https://patronite.pl/ISKK

Dziękujemy.