Skip to main content

Podczas 400. Zebrania Konferencji Episkopatu Polski ks. prof. Tomasz Wielebski z Katedry Prakseologii Pastoralnej i Organizacji Duszpasterstwa WT UKSW oraz Marcin Jewdokimow, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) przedstawili analizę pt. „Formacja stała prezbiterów. Wyniki badań wśród wikariuszy i proboszczów”. Jakie wnioski płyną z badań:

Po pierwsze, księża są coraz bardziej refleksyjni. Współczesny świat nie daje gotowych odpowiedzi na pytanie, jak żyć i funkcjonować. Wśród proboszczów obserwujemy rosnącą skłonność do zadawania pytań o to, jak odpowiadać na różnorodne przemiany i jak odnaleźć się w zmieniających się warunkach. Księża proboszczowie, konfrontując się ze zmianami, często sygnalizują swoje zagubienie. „Obracamy się w pozorach normalności” – jak wyraził to jeden z księży proboszczów.

Po drugie,  księża proboszczowie nie pozostają bierni wobec tej sytuacji. Aktywnie podejmują działania, które pozwalają im realizować swoje powołanie i odpowiadać na wyzwania duszapsterskie. Sygnalizują jednak, że brakuje im rozwiązań systemowych i konkretnych programów wsparcia. W szczególności można wyróżnić dwa kluczowe wątki, które pojawiły się w badaniach: nacisk na autentyczność oraz współpracę ze świeckimi.

Po trzecie, wikariusze podkreślają, że nie potrafią odnaleźć się w natłoku obowiązków – brakuje im czasu na formację i rozwój osobisty. Szukając rozwiązań, można wskazać, że jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem mogłoby być dzielenie się obowiązkami ze świeckimi.

Po czwarte, wikariusze sygnalizują brak docenienia przez proboszczów. Niektórzy wikariusze mówili wręcz: „Nie jestem wikariuszem parafialnym, ale feudalnym” – to dosłowny cytat z jednej wypowiedzi. Wyniki badań pokazują, że proboszczowie często nie dostrzegają i nie uwzględniają charyzmatu swoich wikariuszy. Nie zapraszają ich także do wspólnego wypracowywania wizji działań i ich realizacji.

Szersze omówienie wyników w formie wywiadu w eKAI: Formacja kapłańska dziś – wyzwania, potrzeby i kierunki zmian | eKAI

Zdjęcie Mateus Campos FelipeUnsplash

Wesprzyj nasze działania - przekaż 1,5% odpisu podatku na ISKK

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza jest najstarszym w Polsce, samofinansującym się ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów.

ISKK utrzymuje się w 100% z własnej działalności, co zapewnia mu niezależność: realizujemy badania na zamówienie, konkurujemy i współpracujemy z innymi podmiotami o granty i dotacje na badania. Taki system nie zapewnia jednak stabilności pracy, jak również nie pozwala na prowadzenie prac rozwojowych w takim zakresie, jakim byśmy chcieli.

Dlatego jeśli zależy Ci na budowaniu samoświadomości przemian Kościoła katolickiego w Polsce, wesprzyj nas. Poszukujemy sponsorów oraz darczyńców, którzy umożliwią nam dostarczanie wiedzy oraz rozumienia przemian, które dotyczą wiary oraz znaków czasu. Co roku publikujemy listę osób i instytucji nas wspierających.

Wesprzyj nasze działania - przekaż 1,5% odpisu podatku na ISKK -> kliknij na poniższy link:

"PALLOTYŃSKA FUNDACJA MISYJNA SALVATTI.PL", 0000309499 1.5% e-pity | e-pity

--