Kościoły i cmentarze


Podaj lokalizację

Home Aktualności Seminarium badawcze na temat edukacji religijnej w Polsce

Seminarium badawcze na temat edukacji religijnej w Polsce

W dniu 9 marca 2015 odbędzie się pierwsze posiedzenie seminarium badawczego „Edukacja religijna” poświęconego podstawom teoretycznym dla programu systematycznych badań socjologicznych w zakresie edukacji religijnej.

W 2015 roku mija 25 lat od momentu powrotu nauki religii do polskich szkół. Stworzyło to nowe warunki dla przekazu wiary w naszym społeczeństwie, co niewątpliwie jest elementem zespołu procesów zwanego „transformacją”, zapoczątkowanego w latach 1989/90. W odróżnieniu jednak od wielu innych aspektów transformacji, przemiany w dziedzinie przekazu wiary nie stały się dotychczas przedmiotem systematycznej refleksji polskiej socjologii. Takie zagadnienia, jak: kanały i formy przekazu wiary, jego środowiskowe uwarunkowania, społeczne aspekty nauczania religii w szkole, rola szkół katolickich, zjawiska ateizmu i konwersji religijnej, pogłębiania oraz zaniku wiary pozostają białymi plamami na mapie polskiej socjologii religii. Podjęcie badań tych obszarów i wypełnienie białych plam staje się dziś pilną koniecznością choćby ze względu na szybkie zmiany zachodzące w obrębie religijności - szczególnie młodego pokolenia, na co wskazują wyniki badań statystycznych. Nie ulega wątpliwości, że owoce takiej naukowej refleksji powinny służyć także misyjnej działalności Kościoła.

Biorąc pod uwagę te potrzeby Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego postanowił we współpracy z fundacją PAIDEIA rozwinąć program empirycznych badań edukacji religijnej we współczesnej Polsce. Pierwszym etapem prac jest interdyscyplinarne seminarium „Edukacja religijna”, mające na celu wypracowanie podstaw teoretycznych dla projektów badawczych, które będą następnie przedmiotem wniosków składanych do krajowych i zagranicznych instytucji finansujących naukę. Organizatorzy liczą na pozyskanie w ten sposób środków na prowadzenie systematycznych badań w zakresie edukacji religijnej.

Przedmiotem prac seminarium będą takie problemy, jak zależność religii i edukacji, związki religii i sfery publicznej oraz społeczeństwa obywatelskiego, oddziaływania religii na sferę wartości oraz postawy społeczne, procesy ewangelizacji i akulturacji. Dla osiągnięcia pożądanych efektów konieczne jest podejście interdyscyplinarne, dlatego do udziału w seminarium zaproszono reprezentantów różnych dyscyplin naukowych, w szczególności: socjologów, pedagogów, teologów i filozofów. Spotkania seminaryjne odbywać się będą raz w miesiącu, w każdy drugi poniedziałek, w siedzibie ISKK.

Dodatkowe informacje na temat seminarium „Edukacja religijna” można uzyskać w pod adresem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Zmieniony (poniedziałek, 09 marca 2015 07:54)